Rozwód- podstawowe informacje
Rozwód oznacza formalne zakończenie małżeństwa, które następuje orzeczeniem przez sąd. Jest to możliwe, w sytuacji, gdy pomiędzy małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia.
Sprawa rozwodowa rozpoczyna się od złożenia przez zainteresowanego pozwu we właściwym sądzie okręgowym. W sprawie rozwodowej jedna ze stron występuje w charakterze powoda, a druga w charakterze pozwanego.
Można wyróżnić rozwód bez orzekania o winie oraz rozwód z orzeczeniem o winie.
Pierwszy z nich jest zazwyczaj szybszą sprawą sądową niż rozwód z orzeczeniem o winie. W takiej sprawie strony wnoszą o to, aby sąd nie wskazywał, który z małżonków przyczynił się do rozwodu. Rozwód z orzeczeniem o winie jest sprawą, w której sąd orzeka, który z małżonków ponosi winę za rozpad małżeństwa. Przy czym możliwe jest również wskazanie, że to małżonkowie wspólnie są winni powyższego. Warto jednak wskazać, iż w toku sprawy sądowej każda ze stron może zmienić swoje stanowisko w zakresie żądania. Jeżeli na przykład w pozwie wskazane zostało żądanie orzeczenia rozwodu bez winy, można je zmienić na żądanie rozwodu z orzeczeniem o winie i odwrotnie.
W sprawie rozwodowej badana jest utrata przez małżonków więzi fizycznych, psychicznych oraz ekonomicznych. Sąd, na wyznaczonej rozprawie, będzie pytał małżonków o to, czy pomiędzy małżonkami ustały stosunki cielesne, czy ustały więzy uczuciowe, a także czy małżonkowie prowadzą wspólne gospodarstwo domowe, czy wspólnie zamieszkują. Sąd przeprowadza postępowanie dowodowe, w którym musi sprawdzić, czy pomiędzy małżonkami doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia.
W sprawie rozwodowej sąd wydaje wyrok, w którym orzeka o rozwiązaniu małżeństwa przez rozwód lub oddala powództwo.
Co jeszcze jest wskazywane przez sąd w wyroku rozwodowym?
Wszystko zależy od konkretnej sprawy i wniosków złożonych przez strony procesu. Zazwyczaj jest to żądanie zasądzenia alimentów na rzecz drugiego z małżonków, żądanie eksmisji ze wspólnie zajmowanego lokalu mieszkalnego. Jeżeli jednak małżonkowie posiadają dzieci z obecnego związku małżeńskiego, konieczne jest również sformułowanie wniosków w tym zakresie dotyczących władzy rodzicielskiej, kontaktów z małoletnimi dziećmi, alimentów na dzieci, określenia zasad korzystania ze wspólnego mieszkania małżonków.
Warto wskazać, iż orzeczenie rozwodu jest niemożliwe, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci, jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo, że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
Wskutek orzeczenia rozwodu, pomiędzy małżonkami ustaje wspólność majątkowa małżeńska, co umożliwia podjęcie czynności o podział majątku wspólnego. Co prawda, istnieje możliwość złożenia pozwu o rozwód wraz wnioskiem o podział wspólnego majątku, jednak sądy bardzo rzadko orzekają w takiej sprawie o wspólnym majątku małżonków.
Powyższe informacje są bardzo ogólne, a każda ze spraw wymaga indywidualnego podejścia, przeanalizowania i interpretacji. W przypadku chęci zwrócenia się o poradę prawną, zapraszamy do kontaktu z prawnikami naszej Kancelarii.
Niniejszy materiał nie stanowi porady prawnej. Zawiera informacje o wykonywaniu zawodu radcy prawnego.